ניהול כלכלת המשפחה

ניהול כלכלת המשפחה: 5 שלבים שיבטיחו לכם שגשוג ורווחה כלכלית

כמה פעמים יצא לכם להרגיש שהכסף פשוט נעלם מהחשבון עוד לפני שהחודש נגמר? מרגישים שאתם דוחים הוצאות ועדיין לא מצליחים לחסוך ולהגיע ליעד של החופשה השנתית שכל כך חלמתם עליה? אם גם אתם מוצאים את עצמכם תוהים על השאלות כלכליות כמו איך אנשים קונים דירה להשקעה, חוסכים לפנסיה ועדין יוצאים לחופשה בלי לוותר על חוגים לילדים, מתנות ומותרות, אתם לא לבד. 

קודם כל חשוב להבין מדוע זה קורה. ניהול כלכלת המשפחה יכול להיות משימה מאתגרת ומורכבת לכולם, בטח במדינה כמו שלנו ובמציאות החיים המורכבת שאנחנו חיים בה. וכל זה נכון על אחת כמה וכמה אם לא עובדים לפי תוכנית ברורה ומוגדרת.

בדיוק בגלל זה, כדאי מאוד להעזר בגורם חיצוני כמו, זה יכול להיות אפליקציה (רייזאפ, פמיליביז, ביזיבוקס), תבנית של אקסל שקיבלתם מהשכנה, או יועץ פיננסי המתמחה באימון כלכלי למשפחות, כמו מראה בכניסה לחדר אוכל בצבא, שאומרת חייל שפר הופעתך, כל מראה, יכולה לעזור לנו לשקף את התמונה שלנו, כאשר אנחנו מביטים מבעדה, יכולים להיות המפתח לשינוי המצב, אך לראות את עצמנו בלעדיה מאוד קשה. 

תוכנית כלכלית מסודרת וליווי מקצועי יכולה בהחלט להפוך את החלומות הכלכליים שלכם למציאות ולהשיג יציבות וביטחון כלכלי – למרות האתגרים והמגבלות. אז בואו נבין איך גם אתם יכולים לעשות את זה ב-5 צעדים פשוטים שכל משפחה יכולה לבצע בצורה שקולה, מודעת ואחראית.

1. מטמיעים יסודות חזקים ויציבים

כדי לשפר את ההתנהלות הכלכלית של המשפחה, חשוב קודם כל להבין מהו באמת המצב הכלכלי שלנו בהווה, לזהות בעיות קיימות בהוצאות ובהכנסות ולסמן את הגורמים לאתגרים ולקשיים הכלכליים. הגורמים האלו יכולים להיות קשורים בהתנהגות שלנו, במערכת היחסים שלנו עם כסף, בהרגלים, בחינוך, בהוצאות מיותרות ובעוד שורה ארוכה של היבטים שהם לא תמיד ברורים ומובנים מאליהם עד שמנתחים אותם לעומק.

2. מגדירים תקציב ריאלי שמתאים למשפחה שלנו

יצירת תקציב יכולה להיות משימה די מאתגרת, בטח למי שמעולם לא ניהלו תקציב בצורה מודעת. חשוב להבין שבניית תקציב זו משימה בסיסית ומרכזית ביותר, שתשפיע מאוד על ההתנהלות הכלכלית שלנו בהווה ובעתיד. התקציב צריך לכלול כמובן את כל ההכנסות וההוצאות החיוניות, המותרות, החסכונות וההשקעות. כל אלו יעזרו לנו להגביר את השליטה על הכסף שלנו, להבין איפה אפשר לחסוך, לצמצם ולשפר את ההתנהלות הכלכלית.

3. בונים תשתית חיסכון ליצירת חוסן כלכלי

תכנון ובניית תוכניות חיסכון הם שלבים חיוניים ביותר בדרך להבטחת יציבות כלכלית למשפחה בטווח הארוך. השלב הזה כולל בחינה מעמיקה לא רק של תוכניות חיסכון ומסלולי חיסכון מתאימים, אלא גם הקמה וניהול של עתודות חירום וחסכונות לילדים – והכול במידת הסיכון שמתאימה לכם ותוך ניתוב נכון של הכסף, בצורה שתאפשר להשאיר מספיק מהכסף שלכם גם להתנהלות השוטפת בשגרה.

4. מטמיעים הרגלים כלכליים לשינוי מתמשך ובר קיימא

כדי לייצר שינוי ארוך טווח, חשוב לבחון את ההתנהגויות וההרגלים שלנו כמשפחה, לזהות הוצאות שניתן לחסוך, מקורות הכנסה נוספים, וכלים שיתנו לנו שיקוף של המצב ושליטה ובכך יאפשרו לנו לקבל החלטות נכונות בזמן אמרת ולהתנהל כלכלית בצורה חכמה לאורך זמן – בלי להרגיש "חנוקים" או "מוגבלים". השלב הזה דורש הסתכלות כנה ואמיתית על עצמנו, על הילדים שלנו, על הדינמיקה המשפחתית וכמובן על האופן שבו נוכל לשפר ולהשתפר בכל רגע נתון בהמשך הדרך ולהימנע מ"מלכודות" בהן אנחנו מוציאים כסף על דברים רגשיים שהם פחות חשובים מה מהיעדים הגדולים באמת שהצבנו לעצמנו.

5. מכניסים עקרונות "פיתוח עסקי" לתוך התא המשפחתי

ההתנהלות הכלכלית שלנו כמשפחה היא מראה לאופן שבו אנחנו מתנהלים גם במגוון של תחומים אחרים – בהם גם הקריירה. כמו בניהול עסק, גם בניהול כלכלת המשפחה, כדאי לגבש תוכנית "פיתוח עסקי", שכוללת הגדרת מטרות ויעדים ברי ביצוע לטווח הקצר והארוך, חזון, ערכי ליבה עליהם לא נוותר ויחד עם זאת על מה כן ניתן לוותר כדי להשיג את המטרות המשותפות לאחר שהסכמנו עליהן בתוך התא המשפחתי. 

כך יהיה ברור יותר מה כל אחד מבני המשפחה צריך לעשות כדי לשפר את מצבנו בכל רגע נתון ובצורה ריאלית שמתאימה למאפיינים הייחודיים שלנו. זה יכול להיות להתפשר על מוצרי טיפוח פחות יקרים, לוותר על התור הקרוב למספרה, או לצאת למכור לימונדה בימים קיץ חמים. כל אחד יכול לתרום למאמץ המשפחתי, ככל שסיכמנו עליו, דיברנו עליו, הגדרנו אותו והבנו מה יצא לנו אם נגיע אליו. 

מהישרדות לשגשוג: כך מבטיחים עתיד טוב יותר למשפחה

אז בין אם אתם מתמודדים עם קשיים כלכליים שלא מאפשרים לכם לתכנן את העתיד ומשאירים אתכם במצב של הישרדות יומיומית או בין אם אתם כבר מנהלים תקציב ביד רמה אך רוצים להגדיל את יעדי החסכון, לשפר את התשואות של ההשקעות או לפזר סיכון ע"י גיוון אפיקי ההשקעה  – מומלץ לשקול להיעזר בגורם מקצועי שילווה אתכם בתהליך החשוב הזה, יבחן לעומק את מצבכם ויקח אתכם יד ביד בדרך ליציבות ושגשוג כלכלי.

אם אתם יודעים שאפשר וצריך לשפר משהו ביכולות הכללכליות שלכם, אני מזמין אתכם לפגישת ייעוץ אוביקטיבית, שתעזור לכם שבה נבין ביחד איך להניח את היסודות שיבטיחו שקט כלכלי, אופטימיות ושגשוג, לכם ולילדים שלכם – עכשיו ובכלל.

לפתיחת הוואצאפ ושליחת הודעה
1
כל הכבוד על ההחלטה לקחת את העתיד הפיננסי שלך צעד קדימה💪🏼 יחד נוכל לעלות אותך לרמה הבאה.

אנחנו מזמינים אותך ליצור קשר ונשמח לענות לך על כל שאלה.

(טוב, אולי לא על כל שאלה, אבל על כל מה שקשור בייעוץ עסקי ופיננסי :)

ואל חשש, אפשר לערוך את ההודעה לפני השליחה
דילוג לתוכן